Общи цели на проекта:
В основата на проекта е идеята за съвместна работа, търсенето на диалог между учените от водещите български научни и образователни институции и създаването на общност от изследователи на стопанската история, които свободно да дискутират основните въпроси на тази специфична тематична област.
Проектът включва разработването на дългосрочни програми за научно-изследователска работа, организирането на периодични научни срещи по проблемите на стопанската история и инициирането на дебати. Нужно е да се проследят постиженията до момента и да се установят възможностите за съвместна работа за по-нататъшното развитие на това перспективно и важно поле в българската история.
Особено важно е създаването на панели, по които работят учени от различни институции; изграждането на ядра от специалисти по определени теми; развитието на мрежи за бъдещи съвместни сътрудничества, особено под формата на по-мащабни научни проекти.
Още повече, форумът дава поле за изява на млади учени – докторанти и пост-докторанти и способства те да станат интегрална част от българската историческа наука.
Специфични цели на проекта:
1. Сътрудничеството и съвместното развиване на науката, споделянето на опита и постиженията са основната цел на проекта.
В допълнение проектът е насочен към:
2. Налагане мястото на ВТУ и ИФ като водещи научни звена в развитието на икономическата история;
3. Осигуряване възможности за осъществяване на диалог между учените от отделните институции, работещи по сходни теми;
4. Създаване на база за развитие на контакти и осъществяване на съвместни изследвания между отделните институции, както и за развитие на по-нататъшни общи проекти.
Така поставените цели ще бъдат постигнати чрез:
1. Организиране и провеждане на национална научна конференция на Център за стопански исторически изследвания (ЦСИИ) – подпомагане на неговата дълготрайност и налагането му в страната като водещ форум по въпросите на стопанската история;
2. Провеждане на тематична кръгла маса по проблемите на стопанската история с участието на докторанти и преподаватели от ВТУ и други институции в страната;
3. Изследване на конкретни теми от стопанската история на България и провеждане на архивни проучвания във водещи библиотеки и архиви в страната.
|